AEROKLUB BIAŁOSTOCKI
Zaprasza na szkolenia lotnicze w sezonie 2023.
Zostań pilotem / skoczkiem spadochronowym.
Zrealizuj marzenia!

Aktualności

Święto Lotnictwa Polskiego – 28 sierpnia


W dniu 28 sierpnia cała społeczność lotnicza świętuje niezwykłe wydarzenie – Święto Lotnictwa Polskiego. To szczególne święto obchodzone jest w rocznicę triumfu kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury, którzy zwyciężyli w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w roku 1932.
W 91. rocznicę Święta Lotnictwa składamy wszystkim pilotom i sympatykom lotnictwa najserdeczniejsze życzenia, niech spełnią się Wasze lotnicze pasje!

***

Historia lotnictwa w Polsce to pełna pasji i wytrwałości podróż, która rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej. Lata międzywojenne, tuż po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, były okresem dynamicznego rozwoju zarówno lotnictwa wojskowego, jak i cywilnego. Polska, jako młody kraj po 123 latach rozbiorów, stanęła odważnie i wizjonersko do rywalizacji w nowej dziedzinie jaką jest lotnictwo. Rozwinął się wówczas przemysł lotniczy, a marki takie jak PZL, RWD czy LWS zyskały uznanie dzięki produkcji samolotów, które stopniowo, ale skutecznie, podbijały zarówno rynek europejski, jak i światowy.

Pierwsze organizacje lotnicze na terenach Polski powstawały już przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej, jednak formalną i prawną reprezentacją polskich lotników sportowych stał się Aeroklub Polski, założony 30 października 1919 roku w Poznaniu. W kraju, jak grzyby po deszczu, powstawały pierwsze szkoły szybowcowe, szkoły lotnicze oraz wieże spadochronowe. Również w Białymstoku istniały dwa startowiska dla szybowców, a pierwszy skok spadochronowy miał miejsce w 1938 roku.
Okres powojenny to kolejna fascynująca historia rozwoju lotnictwa, zarówno w Polsce, jak i w naszym Aeroklubie Białostockim. To okres, który przyniósł szereg sukcesów i osiągnięć, zarówno na arenie sportowej, jak i zawodowej.

Od "zera do bohatera" – wielu adeptów i pasjonatów lotnictwa, rozpoczynając od modelarstwa, spadochroniarstwa czy szybownictwa, krok po kroku zdobywało umiejętności, które niejednokrotnie doprowadzały ich do bycia pilotami zarówno pasażerskich, jak i wojskowych maszyn. Widząc samoloty z biało-czerwonymi szachownicami lub barwami PLL LOT na niebie, można być pewnym, że wszyscy ci piloci i pilotki rozpoczynali swoją lotniczą podróż na lotniskach takich jak to w Białymstoku oraz wielu innych.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

Zarząd Aeroklubu Białostockiego


29.JPG

Aktualna pogoda
CAŁA EUROPA
Statystyki
Szybowce:
Nalot w roku 2024
118:40
Najdłuższy lot w roku 2024
Wojciech Maliszewski - 07:23
Najdłuższy przelot w roku 2024
Adam Sadowski - 0 km
Najwięcej przelotów w roku 2024
Adam Fiłonowicz - 0 km